Úvodem

V této konstrukci je použito síťové napětí. Dodržujte proto zásady bezpečnosti a vše provádějte s maximální pečlivostí. Děti by měli tento obvod zapojovat pouze pod dohledem dostatečně erudované osoby ! ! ! Za případný úraz elektrickým proudem nenese zodpovědnost autor článku !


  O nabíjení akumulátorů

Nikl-methal-hydridové (NiMH) nebo nikl-kadmiové (NiCd) akumulátory se nabíjejí nejčastěji 1/10 jmenovité kapacity baterie, napětím cca 1,4V na článek a to na 140 až 160 % jmenovité kapacity článků. Čas nabíjení vypočítáte velice jednoduše: Jmenovitou kapacitu akumulátoru (mAh) vynásobíme 1,4x až 1,6x a vydělíme nabíjecím proudem (mA). Výsledný čas nám vyjde v hodinách.


  Popis nabíječky

Toto je absolutně jednoduchá konstrukce nabíječky, kterou by zvládlo malé děcko, založená na bázi obvodu LM317T, který zajišťuje stabilizaci napětí (výstupní napětí "nastavíme" děličem R3/R2 viz Výpočet součástek). Takže: Na startu tavná pojistka, kterou si zvolte sami podle proudu. Vstupní střídavé napětí z trafa se usměrní gratzovým usměrňovačem, který tvoří vždy dvě usměrňovací diody v sérii. Toto napětí se filtruje kondenzátorem C1, který by měl mít slušnou kapacitu (na každý amper odebíraného proudu tak 2mF). Indikační LEDka, která nám indikuje pouze to, jestli je obvod pod napětím. Rezistor R1 tam nedělá nic jiného, než že omezuje proud tekoucí LED diodou. Dioda D6 zabrání zničení obvodu zpětným proudem, pokud vypnete nabíječku dřív, než vytáhnete akumulátory. Kondenzátor C2 pouze zajišťuje lepší stabilitu, doporučuji zapojit, dioda D5 pak obstarává vybití kondiku při vypnutí zdroje. Kondenzátor C3 brání rozkmitání obvodu, volte tak 100nF. Dále je celý obvod doplněn o přepínač s jednotlivými rezistory pro volbu výstupního proudu. Ten můžete samozřejmě vynechat a hodit tam jenom jeden rezistor. pokud nevíte, jak obvod zapojit, tak si přečtěte Popis obvodu LM317T.


  Postup konstrukce

Konstrukce je velmi jednoduchá. Ale je důležité si pořádně rozmyslet, jak vyřešíte umístění těchto "velkých" součástek: Pojistkové pouzdro, integrovaný obvod (+ malý chladič), přepínač a filtrační kondenzátor. Na tom mojem návrhu ťištáku je to celkem nahuštěné. Desku plošných spojů vyleptá i naprostý amatér. Díry pro pojistkové pouzdro a přepínač si musíte navrtat podle konkrétního typu. Filtrační kondik nechejte s delšími vývody ať ho můžete ohnout přes diody v usměrňovači. Samozřejmě začněte malými součástkami jako jsou rezistory nebo diody a končete přepínačem a kondenzátorem. Krabici si kupte podle potřeby, záleží na tom, jestli v ní chcete mít pouzdro s akumulátory přímo zabudované, nebo ho připojíte kablíkem mimo ni. Pro napájení vám postačí obyčejné zalité trafo, které koupíte tak do 100 Kč. Deska má rozměry 41 x 36 mm.

                  


  Závěrem

Tato konstrukce je určena všem, kteří potřebují nabíjet baterie a nechtějí zaplatit za nabíječku třeba 400 Kč. Mě vyšla tato konstrukce na něco přes kilčo. Samozřejmě si zde musíte čas nabíjení hlídat sami. Žádné automatické funkce nemůžete očekávat. Nicméně máte na výběr mezi rychlým a pomalým nabíjením, takže např. pokud necháte nabíjet akumulátory přes noc, zvolíte menší nabíjecí proud, naopak pokud chcete mít nabito co nejrychleji, zvolíte proud větší. Čas si vypočítáte podle výše uvedeného vzorce nebo v souboru Výpočet součástek.